aaron: hey kevin you got some bud?
kevin: yeah man how much you need?
aaron: an ounce dude
kevin: aight that'll be ninety bucks
kevin: yeah man how much you need?
aaron: an ounce dude
kevin: aight that'll be ninety bucks
by a chronic July 11, 2009
ok wel heres a lil run down from wva
dime=2g without baggie=$10
15=3g without baggie=$15
20=4g without baggie (seeing a pattern yet lol)=$20
30=6g without baggie=$30
1/2ounce- 14 with baggie to 16 grams (16 grams if hooked up)=$60-$70
1ounce- 28 with baggie to 30g (30 if hooked up)=$100-$150 depending on grade.. btw dro equals out to half the gram weights based on reg commercial weed and a lil bit more moolah
dime=2g without baggie=$10
15=3g without baggie=$15
20=4g without baggie (seeing a pattern yet lol)=$20
30=6g without baggie=$30
1/2ounce- 14 with baggie to 16 grams (16 grams if hooked up)=$60-$70
1ounce- 28 with baggie to 30g (30 if hooked up)=$100-$150 depending on grade.. btw dro equals out to half the gram weights based on reg commercial weed and a lil bit more moolah
by psycoticsmoker August 24, 2007
abbreviated by oz, an ounce can also be called a donut, onion, etc. it consist of 28 grams of some fire piff for 240 and oz, 120 a half oz, and 40 an eighth, and 75 a quarter. thats for some of that goody good, but when dealin wit the mid/highgrades, that shit gets scopped for 200 a qp,quarter pound, but us true niggas only smoke that good shit.
me:ay yo, let me get a ounce
my mans: where you at, you know i got ya
me: just roll by my crib, well pack up the PHX while your here
by smoke piff May 23, 2008
An Ounce of marijuana is 28 grams.
Down Here (Australia) that costs $250-$290AUD. A while ago that would have been $150US, but now our dollar has appreciated against the struggling greenback.
Down Here (Australia) that costs $250-$290AUD. A while ago that would have been $150US, but now our dollar has appreciated against the struggling greenback.
by Diego December 01, 2003
by Akst November 17, 2013
an ounce is usually 28 grams but can be more and there are people sayin in US that an ounce cost like 300 and up...thats messed up...i usually can get it 230 maybe 260 if the dealers lucky....i dont smoke weed anymore tho....and a dime for me is 1.2grams for 10 bucks..a dub is 2.2 for $20, and eight of 4.0 for $40, 6.60 sixty sack for $60, a quarter of like 8.0 for $80 and the you fill in the rest.
by Johnny McPot February 05, 2008
by rnh May 27, 2009